Zdrowie

Soki a procesy trawienne, czyli co pić, aby układ pokarmowy działał prawidłowo

Układ pokarmowy nieraz potrafi płatać nam figle. Dlatego warto jego funkcjonowanie wspomóc. Zamiast jednak sięgać po sztuczne tabletki warto postawić na naturalne soki, które dodatkowo można samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy tylko dobra wyciskarka do soków, a pysznym i jednocześnie zdrowym napojem można cieszyć się każdego dnia.

Soków można przygotować tak wiele, że każdy bez problemu znajdzie ten idealny dla siebie. Biorąc pod uwagę zarówno skład, soki można podzielić na:

  • warzywne;
  • owocowe;
  • owocowo – warzywne.

Jeśli natomiast skoncentrujemy się na obróbce termicznej, wyróżnimy soki:

  • pasteryzowane;
  • niepasteryzowane.

Do tego soki możemy podzielić na przecierowe, klarowne oraz mętne. Najbardziej korzystne dla naszego organizmu są oczywiście soki warzywne, które nie były poddane procesowi pasteryzacji. Te przyrządzone przy pomocy wyciskarki do soków nie muszą być spożywane natychmiast po przygotowaniu. Wstawione do lodówki nadają się do picia przez około czterdzieści osiem godzin. To właśnie po takie soki warto sięgać wtedy, kiedy naszym celem jest poprawa przebiegu procesów trawiennych.

Błonnik przede wszystkim

Wszystkie soki, ale przede wszystkim te warzywne przyspieszają procesy trawienne. Wszystkiemu winien jest błonnik, którego duże ilości znajdują się w napojach tego rodzaju. Do tego dochodzą przeróżne enzymy, które także obecne są w świeżo wyciskanych sokach warzywnych. Działanie błonnika można porównać do miotełki, która skutecznie wymiata z naszych jelit wszystko to, co w nich zalega. W efekcie rytm wypróżnień zostaje wyregulowany. Znikają również zaparcia. Co ważne, soki to produkty całkowicie naturalne. W efekcie nie trzeba obawiać się efektów ubocznych.

Nie wolno przesadzać

Wspomniany błonnik sprawia, że z ilością wypijanych soków z warzyw należy kontrolować. Nigdy nie należy przesadzać. Specjaliści do spraw żywienia zalecają, aby dziennie nie sięgać po więcej, jak dwie szklanki. Jeżeli układ trawienny reaguje dość mocno, sok można rozcieńczyć wodą. Najlepsza będzie ta mineralna niegazowana. Warto pamiętać, że osoby, które jeszcze nigdy wcześniej nie piły soków warzywnych, powinny swoją przygodę z nimi zacząć od maksymalnie pół szklanki dziennie.

Cztery soki najkorzystniej wpływające na pracę układu trawiennego

Do soków, które najlepiej normują pracę tej części naszego organizmu zalicza się sok:

  • jabłkowy;
  • marchwiowy;
  • kapuściany;
  • szpinakowy.

Każdy z nich ma również szereg dodatkowych właściwości. I tak sok z marchwi korzystnie wpływa na kondycję narządu wzroku, a ten ze szpinaku dostarcza dużych ilości żelaza. W efekcie okazuje się być doskonałą bronią w walce z anemią. Sok z jabłek zaleca się natomiast osobom, które chcą nieco poprawić własną pamięć.

Soki warzywne i owocowe to doskonały i w stu procentach naturalny sposób na poprawę pracy układu trawiennego. Ich spożywanie korzystnie odbije się jednak na całym ciele. Soki dostarczają bowiem mnóstwo witamin i minerałów, które są potrzebne do tego, aby czuć się doskonale i tak samo wyglądać.

cookandlove.pl

Related posts