Finanse

Kredyt dla zadłużonych z komornikiem – czy to w ogóle możliwe?

W sytuacji kiedy tracimy płynność finansową i przestajemy spłacać swoje zobowiązania wierzyciel może wystąpić do komornika aby ten wyegzekwował dług. I na pewno to zrobi. Komornik może zająć nasze wynagrodzenie, środki na rachunku w banku, ruchomości (np. komputer, telewizor, mikrofalówka itp.), nieruchomości, a nawet rentę czy emeryturę.

Najgorszą postawą jaką możemy w takich okolicznościach przyjąć to bierność – jest to najprostsza droga do utraty swojego majątku. Skoro mamy dług, to powinniśmy go spłacić. Korzystniej będzie jeżeli zrobimy to sami – komornik sprzeda nasze rzeczy za 75% (lub mniej) ich wartości. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kolejnego kredytu na spłatę swoich zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pokryje długi i będzie łatwiejszy w spłacie, ze względu na niższą ratę (spłata zostanie rozłożona na dłuższy okres czasu).

Gdzie można dostać kredyt dla zadłużonych z komornikiem? Okazuje się, że kredyt w banku nie jest możliwy. Wszystkie banki, przed przyznaniem pieniędzy sprawdzają naszą ocenę w Biurze Informacji Kredytowej, a będzie ona negatywna nawet przy małych zaległościach i opóźnieniach w spłacie. Istnieją jednak na rynku firmy pożyczkowe oraz skoki, które udzielają pożyczek bez sprawdzania BIK-u. To właśnie do nich powinniśmy się udać.

Procedura udzielania pożyczki przez taką firmę jest dużo szybsza i mniej skomplikowana niż w banku. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie badają one naszej zdolności kredytowej. Ubiegając się o kredyt dla zadłużonych z komornikiem zapewne będziemy poproszeni o dostarczenie pewnych dokumentów, potwierdzających nasze dochody. Może to być wyciąg z konta, na które wpływa nasza pensja lub zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy (w zależności od firmy: z ostatniego kwartału, z dwóch kwartałów lub z ostatniego roku). Aby uzyskać pożyczkę, w niektórych firmach wystarczy przedstawić jedynie poręczyciela z dobrą historią w BIK.

Na rynku można znaleźć oferty pożyczek na spłatę zadłużenia nawet do 200 tys. złotych. Zazwyczaj w przypadku tak dużych kwot trzeba będzie ustanowić hipotekę na posiadanej przez nas nieruchomości lub też zastawić inną rzecz (np. samochód). Będzie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie pożyczki, bez którego nie możemy jej otrzymać.

Po skonsolidowaniu naszych długów musimy się skupić aby w całości i terminowo spłacić taki kredyt dla zadłużonych z komornikiem. Musimy się liczyć, że jego oprocentowanie będzie wysokie, a co za tym idzie niesie za sobą stosunkowo duże koszty, ale to niejednokrotnie jedyny sposób na spłatę uciążliwych długów i ochronę swojego majątku przed licytacją komorniczą.

Sytuacja, w której nie mamy wiszącej nad głową utraty mienia i nie musimy borykać się ze spłatą wielu długów i wielu odsetek (a tylko jedną ratę) stanowi pierwszy impuls do odzyskania płynności finansowej i wyjścia na prostą.

Related posts