Producenci zlewozmywaków oferują różne modele – od zlewozmywaków granitowych(przykładowe znajdziesz tutaj – Sklep Promar), poprzez ceramiczne, a na wykonywanych z tworzywa sztucznego kończąc. Oczywiście wszystkie z nich mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak patrząc na trendy ostatnich lat, można w jakiś sposób wyróżnić te pierwsze – granitowe. Polacy często się na nie decydują, chwaląc przede wszystkim ich wytrzymałość i uniwersalność. Czy więc rzeczywiście zlewozmywaki granitowe są lepsze od konkurentów? A jeśli tak, to pod jakim względem?
Kwarc synonimem wytrzymałości
Po pierwsze i najważniejsze – należy rozróżnić zlewozmywaki z oryginalnego granitu od zlewozmywaków wykonywanych z zamienników. To, z jakim modelem mamy do czynienia, poznamy po jego składzie – zlewozmywak wykonany z prawdziwego granitu zawiera ponad 3/4 kwarcu. I to właśnie ten minerał zapewnia to, co w zlewozmywakach granitowych najlepsze – odporność na czynniki zewnętrzne (takie jak wrzątek, uderzenia ostrymi elementami itd.). Dzięki temu zlewozmywaki tego typu mogą zachować swoją prezencję i właściwości nawet przez ponad dwadzieścia lat. Do tego kwarc zapewnia taką strukturę, dzięki której żadne pokarmy czy inne substancje nie będą wchodzić w mikro-szczeliny (wyjątkiem są tu substancje mocno barwiące, aczkolwiek i one nie będą problemem, jeżeli od razu po wylaniu np. wina przemyjemy je letnią wodą).
I właśnie z tego powodu, że zlewozmywaki granitowe z jednej strony zachowują swoje właściwości i prezencję przez kilkadziesiąt lat, a z drugiej strony, jak wspomnieliśmy, wyróżniają się uniwersalnością – tzn. mogą być dopasowane właściwie do każdej przestrzeni – otóż właśnie z tego powodu wielu Polaków wybiera raczej je, a nie modele ceramiczne itp.
Dobre, lecz nie idealne
Oczywiście duże uznanie Polaków nie oznacza wcale, że modele granitowe są idealne. Wręcz przeciwnie – np. modele ze stali nierdzewnej są od nich zdecydowanie tańsze, zlewozmywaki z naturalnego kamienia wymagają jeszcze mniejszego stopnia pielęgnacji i tak dalej, i tak dalej. Właśnie dlatego – zanim wybierzemy jakąkolwiek ofertę – powinniśmy się zastanowić, na czym tak naprawdę nam zależy. Na wytrzymałości? Na niskiej cenie? A może na dopasowaniu do kuchni?