Jak wyczyścić baterie z kamienia?
Irytuje Cię szarawy osad na kranie w łazience? Sitko prysznica ma niewytłumaczalne kaprysy i raz przepuszcza normalnie wodę, a raz opryskuje ściany w zaskakującym kierunku? Bateria przy wannie zarasta podejrzaną pleśnią?
Możesz odetchnąć z ulgą. Nie jesteś w tym osamotniony.
Większość polskich domów zmaga się ze skutkami twardej wody w kranach.
Woda – źródło życia, sojusznik nie do przecenienia czy trudny przeciwnik?
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: wszystko razem.
Bez wody nie ma życia, roślin, zwierząt i nie byłoby nas. Nasz organizm w większej części składa się z wody i to ona jest nam najbardziej potrzebna do przetrwania.
Używamy wodę codziennie i na wiele sposobów. Pijemy ją, przyrządzamy na niej potrawy, myjemy produkty i nasze ciała.
Bieżąca woda w kranach jest powszechnym luksusem, który przestaliśmy zauważać. Dopiero gdy jej zabraknie lub musimy stoczyć walkę z jej skutkami, zwracamy uwagę w stronę zadziwiającego zjawiska, zwanego wodą.
W warunkach domowych zmagamy się głównie z wpływem wysoko zmineralizowanej wody na urządzenia domowe , armaturę łazienkową i kuchenną.
Wysokie stężenie minerałów w wodzie nazywamy potocznie twardą wodą. Nie jest groźna dla ludzi i zwierząt, ale jest szkodliwa dla sprzętów domowych pozostających z nią w stałym kontakcie.
Twarda woda charakteryzuje się zwiększonym napięciem powierzchniowym, a co za tym idzie z utrudnionym usuwaniem nieczystości. Przy korzystaniu z twardej wody potrzebujemy znacznie więcej chemii domowej. Nie jest to obojętne ani dla naszej kieszeni, ani dla środowiska naturalnego.
Wapienny osad – groźny wróg
Twarda woda po podgrzaniu wytrąca wapienny osad. Kamień ten osadza się w pralkach, zmywarkach, czajnikach i ekspresach do kawy . Brak konsekwencji w usuwaniu kamienia może doprowadzić do awarii drogiego sprzętu domowego.
A co z bateriami łazienkowymi? Czy one też są narażone na szkodliwe działanie kamienia?
Tak!
Jak czyścić baterie łazienkowe z kamienia?
Przeczytamy o tym na stronie producenta baterii https://sklep.sotbe.com/. Baterie łazienkowe najwyższej jakości są wykonane ze szlachetnego mosiądzu pokrytego dla ochrony chromową powłoką.
Chrom jest świetną tarczą dla rdzy, ale jest też wrażliwy na zarysowanie ostrymi przedmiotami, takimi jak metalowe szczoteczki lub ziarniste środki czyszczące.
Do mycia baterii łazienkowych najbezpieczniej użyć preparatów do tego przeznaczonych lub skorzystać z płynu do mycia naczyń. W żadnym przypadku nie należy pozostawiać środków czyszczących „na dłużej” na powierzchni kranów, gdyż mogą ją zniszczyć. Po wyczyszczeniu należy od razu opłukać bieżącą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.
Miękka, bawełniana szmatka powinna być na stałym wyposażeniu łazienki, gdyż tylko staranne wytarcie baterii do sucha po skorzystaniu z kranu, pozwoli zachować ją w lśniącej czystości na długie lata.
Chemia do wc – największy wróg chromowych powierzchni
Chromowe baterie łazienkowe bardzo źle znoszą kontakt z kwasami nieorganicznymi, a te zawarte są w większości detergentów do czyszczenia toalet. Nie wolno stosować ich do konserwacji baterii łazienkowych, gdyż mogą je bezpowrotnie zniszczyć.
Jeśli przypadkiem preparat do wc zetknie się z naszą baterią, należy jak najszybciej przemyć kran wodą i wytrzeć do sucha.
Jak wyczyścić baterie łazienkowe bez używania chemii?
Bezpiecznymi dla naszej skóry, środowiska naturalnego i naszych baterii łazienkowych są sposoby stosowane przez nasze babcie.
Roztwór wody z octem usunie kamień i świetnie wyczyści. Jeśli jednak źle znosimy przenikliwy zapach octu, to można użyć kwasku cytrynowego lub cytryny.
Niezależnie jednak czy korzystamy z zakupionych w sklepie środków chemicznych czy naturalnych, to każdorazowo po umyciu należy wytrzeć baterie do sucha.