Bez kategorii

Czym są opakowania kompostowalne?

W ostatnich latach dużo mówi się o potrzebie ocalenia środowiska naturalnego przed ciągłym atakiem surowców opartych na wytwarzaniu tworzyw sztucznych, które całkowicie zdominowały wiele branż, w tym rynek opakowań. Stale nagłaśnia się problemy związane ze zbyt intensywną emisją szkodliwych komponentów, będącym wynikiem pracy wysokich temperatur w procesach wytwarzania szkodliwych struktur PCV i im podobnych. Rozwiązaniem i wsparciem dla znacznie zanieczyszczonego środowiska naturalnego okazują się być Opakowania kompostowalne.

Opakowania tego typu stanowią linię produktową, któe trafiają na rynek dzięki zastosowaniu elementów, które zwracają uwagę na ekorozwój. Kryteria środowiska naturalnego połączone są tutaj z kryteriami, na jakich opiera się współczesne rolnictwo oraz przemysł. Opakowania kompostowalne sprawiają, że emisja szkodliwego gazu cieplarnianego do powietrza ulega zmniejszeniu. Mniejsze w praktyce okazuje się także zużycie energii i tech zasobów, których już z przyczyn naturalnych nie da się odnowić.

Surowce stosowane na produkcję opakowań kompostowalnych pokrywają oczekiwania na pojawienie się opakowań, które w minimalnym stopniu będą szkodliwe dla natury. Opakowania kompostowalne tworzone są zatem z w pełni naturalnych elementów, wchodzących w skład wytworów współczesnego rolnictwa. Gdy już opakowania są nam niepotrzebne i trafiają na śmietnik – szybko przechodzą procesy biodegradacyjne, przez co głęboko i szybko rozkładają się w ziemi i nie działają toksycznie w kierunku całego środowiska naturalnego. Substancje zanieczyszczające w tym przypadku zostają zminimalizowane do minimum.

Do produkcji opakowan kompostowalnych stosuje się różne gatunki surowców. Podstawowe to:

  • ECOVIO
  • MASTER BI
  • BVC

Ich pochodzenie jest w pełni organiczne, wytwarzane są z różnego gatunku skrobi. Zanim opakowania zostaną dopuszczone na rynek – muszą przejść procesy certyfikacyjne. Certyfikaty są poświadczeniem gwarancji i bezpieczeństwa opakowań jako produktów. Te opakowania sprawdzają się idealnie przy produktach szeroko związanych z dziedziną żywieniową. Przy ich zastosowaniu zyskuje branża:

  • spożywcza
  • farmaceutyczna
  • chemiczna
  • rolnicza
  • ogrodnicza

Nareszcie doczekaliśmy czasów, gdy opakowania nie będą się rozkładały w glebie przez kilka tysięcy lat.

Zaciekawi Ciebie z pewnością również inny artykuł o podobnej tematyce:

http://www.smart.media.pl/producent-opakowan-i-jego-praca/

Related posts