Biznes

Złotnik a jubiler- co to za zawody?

Złotnik to osoba, która jak nikt inny ma do czynienia z metalami szlachetnymi. Jego zawód wymaga niezwykłej precyzji, cierpliwości, doskonałego wzroku i wybitnych umiejętności manualnych. Czy każdy może zostać złotnikiem? Oczywiście, ale nie każdy profesjonalnym.

Praca złotnika

Jest to jeden z najciekawszych zawodów na świecie, a praca złotnika przynosi niesamowite rezultaty w postaci przepięknych łańcuszków, zegarków, bransolet, kolczyków, zawieszek i pierścionków. Złotnicy są zazwyczaj pracownikami silnie zmotywowanymi – nic nie motywuje bardziej od doskonałych i namacalnych efektów własnej pracy. Wykonują, naprawiają i odnawiają biżuterię wyrabianą z metali szlachetnych przy użyciu takich metod jak polerowanie, piłowanie i szlifowanie. Jest to zajęcie żmudne i pracochłonne, ale przynoszące niesamowitą satysfakcję.

Złotnik to nie jubiler

Wbrew powszechnemu przekonaniu, złotnik nie jest synonimem jubilera. To dwa różne zawody, chociaż często zdarza się tak, że złotnik wykonuje także pracę jubilera, i odwrotnie. Na czym polega różnica? Jubiler nie wyrabia biżuterii. Zajmuje się sprzedażą wykonanych przez złotnika przedmiotów. Dokonuje także ich wyceny w oparciu o aktualne ceny rynkowe metali szlachetnych. W wielu zakładach jubilerskich jest prowadzony skup srebra i innych metali (złota, platyny) – surowców do dalszej produkcji ozdób i zegarków. To właśnie jubiler jest odpowiedzialny za przyjęcie towaru, określenie jego próby i oszacowanie wartości. Dodatkowym wyzwaniem dla branży jubilerskiej jest pojawienie się konkurencji w postaci punktów skupu metali szlachetnych. Zazwyczaj są to firmy, które skupują także metale kolorowe. Bardziej opłacalną opcją dla jubilera jest skup srebra i złota od bezpośrednich dostawców, dlatego musi proponować konkurencyjne ceny, tak aby przyciągnąć sprzedającego.

Zawód przyszłości?

Współcześnie panuje tendencja, która zmusza pracowników do nabywania nowych kwalifikacji, pozbawiając ich możliwości specjalizacji tylko w jednej konkretnej dziedzinie. W branży złotniczej ta tendencja spowodowała zanik zawodu grawera, zmuszając go do przekwalifikowania się, a raczej nabycia dodatkowych umiejętności złotniczych i jubilerskich. W rezultacie, coraz częściej grawer, złotnik i jubiler to ta sama osoba. Z drugiej strony rynek metali szlachetnych cieszy się niekończącą popularnością, ze względu na bogaty wachlarz ich zastosowania. Bez wątpienia branża złotnicza jest jedną z tych, która wykorzystuje i będzie wykorzystywała metale szlachetne na szeroką skalę do wytwarzania wyjątkowych ozdób.

Polecamy: Skup srebra w Stellmet

Related posts