Sport

Skarpety kompresyjne – obowiązkowe dla każdego biegacza?

Termin kompresja z pewnością jest znany niejednemu profesjonalnemu biegaczowi, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy odzież kompresyjna jest bardzo modna. Chociaż są różne elementy takich ubrań, najczęściej kupowane są skarpety kompresyjne, które są najbardziej przydatne podczas treningów i biegów długodystansowych. Można też się skusić na kompresyjne koszulki, spodenki, opaski na rękę.
Co takiego mają w sobie skarpety kompresyjne, że prawie wszyscy je wychwalają? Dobrze wpływają na nasz organizm, dzięki czemu możemy mieć lepsze wyniki w bieganiu. Zwiększają wydolność krążenia, tętna, a także podkręcają metabolizm mięśni. Powodują szybką regenerację mięśni i stabilizują mięśnie łydek, wiązadła, ścięgna. To wszystko jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu unikniemy różnych kontuzji.
Czy skarpety kompresyjne są dla każdego? Teoretycznie tak, jednak początkujący lub nawet średnio zaawansowani biegacze mogą nawet nie zauważyć ich zbawiennego działania. Szkoda pieniędzy. To profesjonaliści są w stanie ocenić, czy dany produkt im pasuje i będą wiedzieć, na jakie czynniki zwracać uwagę przy zakupie. Jednym z nich jest wybór firmy danych skarpet. Podstawą jest wyszukanie takich, które są produkowane przez zaufane firmy o dobrych opiniach klientów. Ponadto: skarpety kompresyjne to nie tani wydatek. Cena jednej waha się w granicach 100-200 zł, czyli kosztów, za które moglibyśmy kupić dobrej jakości ubrania sportowe albo nawet przeciętnej jakości buty do biegania(źródło).
Profesjonaliści są w stanie wydać tyle pieniędzy na skarpety kompresyjne – to w końcu ich największa pasja i wszystko, całą swoją energię i życie podporządkowują bieganiu. Ale czy te osoby, które traktują bieganie jako formę rekreacji lub jeszcze nie zdążyły dojść do określonego poziomu (na przykład do maratonów), powinny inwestować w taki produkt? To już od nich zależy i od ilości gotówki, którą posiadają. Jednak o wiele lepiej zakupić jak najlepszej jakości buty do biegania niż skupiać się na takich dodatkach jak odzież kompresyjna. Ta odzież nie pomoże nam w osiągnięciu lepszych wyników.

 

Related posts