Zdrowie

Schronienie na jesień życia

Starość w Polsce jest nadal swoistym tematem tabu i nie jest kojarzona dobrze. To co z reguły przychodzi ludziom na myśl to brak środków do życia, choroby i samotność, a przecież powinno być zgoła odwrotnie. O ironio w przeszłości mniej rozwinięte społeczeństwa zdawały sobie lepiej radzić ze starością, a przede wszystkim szanowały swoich seniorów, jako źródło wiedzy i mądrości dla przyszłych pokoleń. Dziś przykro to stwierdzić, ale stary człowiek jest zawalidrogą, dla którego nikt nie ma czasu. Ale można naprawdę rozwiązać to inaczej.

Daj starszym bezpieczne schronienie

To możliwe. Domy opieki całkiem niepotrzebnie kojarzą nam się z przytułkiem dla ubogich gdzie pensjonariusza czeka już tylko smutna wegetacja i czekanie na to co nieuchronne – śmierć. Poza tym społeczeństwo, szczególnie w naszym kraju, zdaje się piętnować taki sposób postępowania. Mamy więc starszych przy sobie, ale ciągle nie mamy dla nich czasu. Zmuszeni do opieki nad małymi dziećmi, pracując w weekendy, walcząc o dodatkowe pieniądze na utrzymanie to my zapewniamy im nieszczęśliwą wegetację.

Tymczasem nowoczesny i prawidłowo prowadzony Dom Opieki to nie przytułek, a miejsce gdzie starszy człowiek może spokojnie przeżyć jesień swojego życia. Koniec końców starość powinna być okresem stabilizacji i uspokojenia, w którym mamy możliwość zadbać o siebie i rozwijać pasje, nie musząc się już troszczyć o dzieci czy pracę zawodową. A jeśli doskwierają nam przypadłości geriatryczne powinniśmy otrzymać pomoc i cieszyć się jak największym komfortem życia. To my powinniśmy decydować jak długo chcemy być aktywni.

Dom opieki nie oznacza też zepchnięcia starego człowieka na boczny tor. Tu właśnie w spokoju może rozwijać swoje pasje, ktoś czyli wykwalifikowany personel będzie się troszczył o jego zdrowie. Prowadził profesjonalną rehabilitację na wielu płaszczyznach aby jak najdłużej utrzymać pożądaną sprawność.

Miasteczka seniorów

Dziś opieka nad ludźmi starymi i cała gałąź medycyny jaką jest geriatria poszła dużo dalej. Zakładane są całe miasteczka dla seniorów. Kompleksy gdzie ludzie starsi mogą prowadzić szczęśliwe i niezależne życie, a jednak stale i dyskretnie wspierani przez opiekunów. Mieszkają sami i są niezależni tak długo jak to tylko możliwe. Charakter opieki zmienia się płynnie wraz z bieżącymi potrzebami danego pensjonariusza, mieszkańca danego miasteczka. Ale w ten sposób ludzi nie odziera się z ich godności i cały czas mają poczucie podmiotowości. Są jednak zaopiekowani i bezpieczni. Idea takich „miasteczek” powstała w USA, a bezpośrednio przyszła do nas z Niemiec.

Related posts