Zdrowie

Miód dla zdrowia i urody

Od niepamiętnych czasów ludzie wykorzystywali na wszystkie możliwe sposoby dobrodziejstwa natury. Człowiek bardzo szybko nauczył się naginać naturę do własnych potrzeb. Miód i jego pozyskiwanie jest doskonałym tego przykładem. W dawnych czasach, tak odległych, że ciężko coś o nich stwierdzić, miód był wytwarzany i magazynowany przez pszczoły w ulach, które my możemy określać jako dzikie.

Pierwsi starożytni bartnicy początkowo wspinali się na drzewa, na których pszczoły zakładały swoje ule i w ten sposób podkradali pracowitym owadom owoce ich ciężkiej pracy. Z czasem bartnicy zaczęli dbać o pszczoły i sztucznie powiększać ule, a także ochraniać je przed szkodliwym działaniem np. deszczu. Pszczoły otoczone opieką zaczęły odwdzięczać się większą ilością produkowanego miodu, a bartnicy zaczęli tworzyć duże pasieki i sami przeistoczyli się we współczesnych pszczelarzy. Dzisiaj miód przeżywa swój renesans. Biały cukier, który jak się okazało jest masą całkowicie pustych kalorii, powoli zostaje zastępowany w roli powszechnej substancji słodzącej, właśnie przez drogocenny miód. Olbrzymi wachlarz właściwości zdrowotnych i profilaktycznych sprawia, że miód wybieramy nie tylko ze względu na walory smakowe, ale właśnie na jego lecznicze, a także kosmetyczne zastosowanie. Miód od niepamiętnych czasów miał swoje miejsce w kuchni i to nie tylko jako substancja słodząca, stosowana w różnego rodzaju deserach czy wypiekach, ale również jako przyprawa nadająca potrawom niesamowity i bogaty smak, i aromat.

Dodatkowo skład miodu, który jest bardzo bogaty w różnego rodzaju witaminy z grup A i B i makroelementy, przyczynia się i nie tylko do doskonałego zdrowia, ale także, jak twierdzi wielu zwolenników miodu, również do długowieczności. Miód działa zbawiennie w przypadku infekcji, dzieje się tak dlatego, ponieważ posiada on bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Dodatkowo poszczególne gatunki miodu bardzo dobrze wpływają na serce, regulują ciśnienie tętnicze, wspomagają układ krwionośny i trawienny oraz działają uspokajająco. W przypadku chronicznych problemów z bezsennością zaleca się włączenie do swojej diety właśnie miodu. Miód posiada również zastosowanie w kosmetyce, poprawiając koloryt skóry oraz jej gładkość. Dodatkowo ma silne działanie antyseptyczne, czyli przyspiesza gojenie się ran. Z tego powodu miód wskazany jest dla osób mających problemy trądzikowe z cerą. Miód wykazuje również silne działanie przeciwdziałające bliznowcom. Spożywanie miodu zalecane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym i starszym osobom. I nie tylko w trackie wzmożonego wysiłku fizycznego czy intelektualnego albo w okresach kiedy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju spadki odporności. Miód włączony do codziennej diety odwdzięczy się nam w postaci dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia. A różnorodność miodów, ich smaków i właściwości poszczególnych gatunków sprawia, że każdy odnajdzie miód, który będzie dla niego najlepszy w smaku i najbardziej optymalny pod względem odżywczym.

Related posts