Biznes, Finanse

Leasing auta – czy to opłacalne?

Leasing auta – co to w ogóle jest?

Leasing to nic innego jak udostępnienie przez jedną stronę (leasingodawce) auta, drugiej osobie (leasingobiorcy), na określony czas i za płacone w ratach opłaty (raty leasingowe). Czas i raty leasingowe po wcześniejszych ustaleniach zostają spisane w umowie leasingowej. Co ważne, właścicielem auta cały czas jest leasingodawca, natomiast jego użytkownikiem leasingobiorca. Jednak po wygaśnięciu umowy leasingowej to właśnie leasingobiorca ma prawo pierwokupu auta.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy leasingowej?

Jeśli rozważasz wzięcie auta w leasing, musisz wziąć pod uwagę, poza ratami leasingowymi, dodatkowe koszty jak i prowizje. Firmy, które zajmują się leasingiem pobierają opłaty za różne operacje, przykładowo cesja umowy leasingowej na osobę trzecią, zmiany w umowie (zmiana terminu spłaty). Bardzo często dodatkowe koszty są związane z sankcjami, które leasingobiorca będzie musiał uiścić w pewnych sytuacjach, jak np. odnowienie umowy po wypowiedzeniu. Aby się nie rozczarować i zabezpieczyć na przyszłość, warto przed podpisaniem umowy leasingowej, zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danej firmy, gdzie sprawdzimy, za co być może będziemy musieli zapłacić. Unikniemy tym samym wielu nerwów i stresu.

Dla kogo leasing jest opłacalny?

Dla firm leasing jest jak najbardziej korzystny. Nie doprowadzi naszej firmy do bankructwa, a dodatkowo w większości przypadków, leasing zapewnia o wiele lepsze warunki niż kredyt bankowy. Warto też wspomnieć, że firmy mogą sobie odliczyć podatek VAT, a limit przy odliczaniu w przypadku leasingu to aż 60%, maksymalnie 6000 zł. Jednak dla osób prywatnych nie jest to świetny pomysł. Gdy osoba fizyczna potrzebuje auta to zdecydowanie lepiej będzie jeśli weźmie kredyt.

Sama usługa leasingu została stworzona z myślą o właścicielach firm, potrzebujących samochodów do tego, aby ich firma mogła funkcjonować i przynosić dochody. Dzięki temu, leasingobiorca może „wypożyczyć” auto na określonych wcześniej warunkach, regularnie płacąc raty leasingowe i nie narażać się na straty.

Zalety leasingu

  • jest szeroko dostępny
  • ma prosty proces zawierania umowy leasingowej
  • nie musimy angażować własnego kapitału
  • brak zmniejszania zdolności kredytowej leasingobiorcy
  • korzystne polisy ubezpieczeniowe samochodów oddanych w leasing

Wady leasingu

  • stosunkowo drogi, w wielu przypadkach (zwłaszcza osób prywatnych) kredyt jest bardziej opłacalny
  • ryzyko utraty pieniędzy w razie bankructwa firmy leasingowej
  • ceny pojazdów nawet o 10% wyższe niż w przypadkach normalnego zakupu
  • konieczność spłaty rat leasingowych nawet w przypadkach utraty leasingu
  • sankcje w przypadkach zalegania ze spłatą rat leasingowych

 

Przeczytaj inny artykuł z podobną tematyką: http://www.smart.media.pl/?p=694&preview=true

 

 

 

Related posts