Budownictwo i dom

Kilka słów na temat oświetlenia miejsca pracy

Najlepsze dla naszego wzroku jest światło dzienne, jednak często jesteśmy zmuszeni pracować przy świetle sztucznym. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy to jedna z ważniejszych profilaktycznych praktyk ochrony narządu wzroku. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby to miejsce oświetlić jak najlepiej.

Pomieszczenie

Jeżeli pracujesz zdalnie, nie musisz wcale dostosowywać do pracy oddzielnego pokoju. Doskonale sprawdzi się wygospodarowanie niewielkiego kącika dla potrzeb biurowych w jakimś większym pomieszczeniu, na przykład w salonie. Najważniejsze, żeby zmieściło się biurko i fotel. Zadbaj o oświetlenie główne, czyli o to źródło światła, które emituje promienie na całe pomieszczenie. Wybieraj takie żyrandole do salonu, które mają żarówki zwrócone w dół – dzięki temu lepiej oświetlisz pokój. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taki model, w którym żarówki zwrócone są ku górze, koniecznie przemaluj sufit na jasny kolor. Ciemne powierzchnie pochłaniają światło, podczas gdy jasne odbijają je. Dodatkowo wyposaż się w odpowiednią lampkę biurkową. Wybierając oświetlenie pamiętaj, że oprócz swojej funkcjonalności ważny jest też design produktów, które wybierzesz – w końcu Twój kącik biurowy będzie integralną częścią salonu, ważne więc żeby perfekcyjnie pasował do reszty.

Oświetlenie w biurze

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym oświetleniem dla wzroku jest światło dzienne, dlatego najlepiej pracować w takich godzinach, kiedy wpada ono przez okna. Nie zawsze jest to jednak możliwe, choćby ze względu na zachmurzenie lub zimową porę, kiedy zmierzch zapada szybciej, przez co jesteśmy zmuszeni wspomagać się światłem sztucznym. W biurze, podobnie jak w domu, koniecznie zadbaj o odpowiednio dobrane główne oświetlenie. Najlepsze będą świetlówki liniowe, które równomiernie oświetlą pomieszczenie, przy czym wskaźnik oddawania barw w takiej świetlówce powinien przekraczać 80. Pamiętaj także o barwie światła, która źle dobrana męczy wzrok. Zaleca się taką barwę, która jak najbardziej będzie zbliżona do światła naturalnego.

Pokój dziecięcy

W pokoju dziecięcym także powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce do odrabiania zadań domowych. Najlepsze będą żarówki lub świetlówki w kolorze mlecznym, ponieważ są mniej rażące – takie żarówki wybieramy zarówno do oświetlenia głównego (lampa sufitowa) jak i miejscowego (lampka biurkowa). Pamiętaj, że otoczenie kształtuje w Twoim dziecku poczucie estetyki, dlatego zadbaj także o odpowiedni wygląd oświetlenia – kategorycznie nie łącz mlecznej żarówki z bezbarwnym kloszem.

Źródło: Żyrandole klasyczne

Related posts