Budownictwo i dom

Jaki namiot ogrodowy wybrać?

Namioty ogrodowe to bardzo praktyczna, a zarazem stosunkowo tania ochrona przed słońcem, deszczem czy wścibskim spojrzeniem sąsiadów. Można je ustawić w dowolnym miejscu – w ogrodzie, na działce, a nawet na tarasie. Podpowiadamy jak wybrać najlepszy namiot ogrodowy.

Rodzaje namiotów ogrodowych

W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji można kupić jeden z trzech rodzajów namiotów:

  • otwarty – najtańszy i najprostszy model; osłona znajduje się jedynie u góry, a tym samym dość dobrze chroni przed słońcem, ale znacznie gorzej przed deszczem; w zależności od producenta istnieje możliwość montażu ścianek.
  • półotwarty – ten model jest fabrycznie wyposażony w dwie dodatkowe ścianki, które zapewniają nieco większą osłonę przed czynnikami atmosferycznymi.
  • pełny – ze wszystkich stron posiada ochronne ścianki; w ramach tego typu można wyróżnić modele z podnoszonymi ściankami oraz takie, w których nie da się tego zrobić.

Co należy brać pod uwagę kupując namiot ogrodowy?

Istnieje kilka czynników, które decydują o wyborze namiotu do naszego ogrodu. Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej działce. Z uwagi na to, ze w sprzedaży dostępne są bardzo różne namioty ogrodowe, nie powinno być problemu z ich dopasowaniem. Zawsze jednak warto dokładnie zmierzyć miejsce, w którym stanie konstrukcja.

Dość istotną kwestią jest materiał, z którego wykonuje się namioty ogrodowe. Najważniejsze jest, aby tkanina była odpowiednio wytrzymała i wodoodporna, a także odporna na działanie promieniowania słonecznego. Z uwagi na te trzy parametry, najczęściej stosuje się poliester. Również ściany to bardzo istotny element namiotu. To właśnie one stanowią bezpośrednią osłonę. Mogą być wykonane w całości z tkaniny, z folii transparentnej lub z umocnionej firany, pełniącej rolę moskitiery.

Niewątpliwą zaletą namiotów ogrodowych jest ich mobilność. Najlżejsze modele, ale również najmniej wytrzymałe są wyposażone w aluminiowe stelaże, których waga nie przekracza 12 kg. Znacznie bardziej wytrzymałą alternatywą są namioty ekspresowe marki VITABRI. Nieco cięższe, ale za to bardziej stabilne i wytrzymałe są namioty ze sztucznym ratanem. Tego typu konstrukcja dość skutecznie chroni przed deszczem czy porywistym wiatrem. Na rynku istnieją również namioty ogrodowe ze stelażem drewnianym. Choć stanowią najlepszą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, to bez wątpienia stanowią duże wyzwanie podczas demontażu i transportu.

Ostatnia kwestia to przechowywanie. Im lżejszy jest namiot, tym znacznie łatwiej go oczyścić, zdemontować, a potem przechowywać.

Podsumowanie

Wiosną i latem, kiedy znacznie częściej przebywamy na świeżym powietrzu, warto zainwestować w organizację przyjemnej i komfortowej przestrzeni, która umili ten czas. Namioty ogrodowe to doskonała alternatywa dla drogich i znacznie mniej mobilnych atlanek. Choć wybór odpowiedniego modelu często nastręcza wiele wątpliwości, z pewnością warto się zdecydować na taki, który będzie najlepszym kompromisem pomiędzy jakością a ceną.

Źródło informacji – https://www.vitabri.pl/

Related posts