Bez kategorii, Zdrowie

Jak złagodzić objawy alergii na kurz?

Alergia jest chorobą cywilizacyjną. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może pojawić się w każdym wieku. Schorzenie to, choć rzadko bywa groźne, to potrafi być szczególnie uciążliwe. Jak sobie radzić ze wciąż nawracającymi objawami alergii i w jaki sposób zorganizować przestrzeń, w której przebywa chory, aby gromadziło się w niej jak najmniej kurzu.

Czym objawia się alergia na kurz?
W rozpoznaniu choroby mogą okazać się pomocne zarówno obserwacja, jak i diagnostyka. Najczęściej pojawiającymi się objawami u osób uczulonych na kurz, a właściwie na roztocza w nim zawarte są:

– katar;
– kaszel;
– łzawienie z oczu;
– uczucie zatkanego nosa;
– kichanie;
– duszności.

U niektórych chorych może pojawić się także wysypka, która zwykle kojarzona jest z alergią pokarmową. Wśród rzadziej spotykanych reakcji można wymienić także obniżenie koncentracji, senność, zmęczenie oraz bóle głowy.

W celu upewnienia się, co do swoich podejrzeń warto wykonać właściwe badania krwi lub testy skórne. Żadna z tych metod nie daje jednak 100% pewności w przypadku niepotwierdzenia schorzenia w wynikach.

Alergia pod kontrolą
W przypadku alergii na kurz trudne będzie wyeliminowanie alergenu z całego otoczenia chorego. Czasami jedynym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości jest zastosowanie odpowiednich leków. W celu doboru odpowiedniego leku należy udać się do specjalisty. Lekarz oceni stopień zaawansowania choroby i przepisze środki doustne.

Alergii na kurz zwykle towarzyszy katar. Wówczas konieczne okazuje się zastosowanie aerozolu do nosa ze sterydem, który pomoże zmniejszyć obrzęk śluzówki i ułatwi oddychanie. W przypadku pojawienia się swędzącej wysypki konieczne jest także zastosowanie sterydu w formie maści. W aptekach dostępne są także różnego rodzaju środki na alergię bez recepty. Mogą być one jednak mniej skuteczne i bardziej szkodliwe niż leki wyższej generacji przepisywane przez lekarza. Jedynym bezpiecznym preparatem, który okazuje się pomocny przy alergii wziewnej, a taką bez wątpienia jest alergia na kurz, jest woda morska w postaci sprayu. Pomaga ona oczyścić nos i nawilża śluzówkę.

W domu alergika
Najlepszym, bo najbezpieczniejszym sposobem na walkę z alergią jest eliminacja alergenu. O ile w miejscach publicznych nie jest to całkowicie możliwe, to warto zadbać o porządek we własnym domu, zwłaszcza w sypialni. Pierwszym krokiem ku zmniejszeniu ilości roztoczy jest usunięcie przedmiotów, będących ich siedliskiem. Mowa tu o firankach, zasłonkach, pluszowych maskotkach oraz dywanach. Innym rozwiązaniem jest ich regularne pranie w wysokiej temperaturze oraz mrożnie na zewnątrz lub w zamrażalniku. W sprzedaży dostępny jest także spray do dywanów, materacy i zasłon, neutralizujący roztocza kurzu.

Decydując się na pozbycie przedmiotów gromadzących kurz, nie należy zapominać o konieczności jego regularnego usuwania z powierzchni płaskich. Ścieranie kurzu wilgotną ścierką powinno być wykonywane przynajmniej raz w tygodniu. Aby ułatwić ten zabieg, należy jak najwięcej przedmiotów umieścić w zamykanych pojemnikach a jak najmniej ustawiać na półkach. Zarówno półki, biurko, jak i podłoga będą łatwiejsze do uprzątnięcia, jeśli nie trzeba będzie zdejmować z nich poszczególnych elementów dekoracyjnych, książek czy też zabawek. Alergia na kurz jest chorobą, która nie przeminie z dnia na dzień, ale ograniczenie alergenu pozwoli choremu w miarę normalnie funkcjonować.

Poczytaj również: https://allergoff.pl/artykuly/alergia-na-kurz-i-roztocza-czy-to-epidemia-xxi-wieku/

Related posts