Technologie

Jak poradzić sobie z awarią transportera taśmowego?

W dzisiejszym poradniku kontynuujemy temat transporterów taśmowych. Poprzedni wpis poświęciliśmy ogólnej charakterystyce tego rozwiązania, które stosowane jest powszechnie w różnego rodzaju fabrykach i zakładach produkcyjnych. Dziś natomiast sprawdzimy jakie są najczęstsze awarie transporterów, oraz jak można im szybko zaradzić. Zapraszamy do lektury.

Przenośnik taśmowy napędzany jest, jak wspominaliśmy poprzednio, za pomocą tak zwanego motoreduktora. Jest to silnik sprzęgnięty ze skrzynką przekładniową – stanowi to nierozłączną całość. Natomiast napęd na samą taśmę zazwyczaj albo przenoszony jest bezpośrednio z przekładni (mocniejsze transportery taśmowe), albo też jest przenoszony paskiem zębatym lub wielorowkowym, w przypadku wersji słabszych. Często awarii ulega właśnie wspomniany pasek, gdy nie zauważymy w porę rozwarstwień i spękań na jego powierzchni, może on urwać się w czasie pracy urządzenia. Na szczęście jest to awaria bardzo niegroźna i wystarczy po prostu założyć nowy pasek, by wszystko wróciło do normy.

Drugą częstą awarią jest zaklinowanie się samej taśmy. Bywa tak wtedy, gdy poruszają się na niej towary lepkie i zostaną przypadkowo zaciągnięte pod spód w miejscu, gdzie przenośnik się kończy. Na szczęście jest to również niegroźne, ponieważ motoreduktory posiadają specjalne sprzęgła przeciążeniowe, które odłączają napęd w momencie, gdy nastąpi zbyt wysokie obciążenie. Dzięki temu możliwe jest łatwe i proste odblokowanie taśmy. Wystarczy wyłączyć prąd, następnie ustawić obroty wsteczne silnika i nieco cofnąć taśmociąg. Następnie usuwamy przeszkodę, która doprowadziła do zablokowania się taśmy i urządzenie dalej będzie działać bezproblemowo.

Jak widać transportery taśmowe są dosyć prostymi urządzeniami i nietrudno jest poradzić sobie z różnymi niewielkimi awariami, którym potrafią czasem ulegać. Kolejny poradnik poświęcimy ich konserwacji i utrzymaniu, by nie doprowadzić przypadkowo do o wiele bardziej poważne w skutkach awarii, która mogłaby skutkować sporymi kosztami i przerwą w produkcji.

Related posts